Kolmandad Eesti Montessori Ühingu suvepäevad toimusid Saaremaal

Kauaoodatud Eesti Montessori Ühingu suvepäevad toimusid seekord 30. juulist 1. augustini Saaremaal, Andruse mahe- ja turismitalus. Suvepäevad on pereüritus, kus oli imeline võimalus saada kokku sarnaselt mõtlevate peredega ja jagada kogemusi. Tegevusi ja põnevat jagus nii täiskasvanutele kui ka lastele.

Sel aastal pidasid loenguid kaks AMI juhendajat – Ruth Maria Roosi-Ott (AMI 3–6, Pangapealse lasteaia Montessori rühma juhendaja) rääkis soodumustest ning sellest, kuidas need aitavad meil mõista lapsi ja värskelt AMI 0–3 kursuse lõpetanud Eliisa Silmet jagas oma teadmisi teemal “Vaimne embrüo” ehk mida täpselt tähendab see, et lapse esimesed eluaastad on kõige olulisemad.

Lisaks toimusid väga põnevad vestlusringid. Blogi Mutukamoos autor ja Facebook grupi “Montessori ja lapsest lähtuv õppimine” looja, ühingu liige Eveli Nõgu koos ühingu juhatuse liikme Liina Tettermanniga pidasid vestlusringi teemal “Milline on Montessori-lapsevanem?”. Üheskoos tõdeti, et “ideaalset Montessori vanemat” pole olemas nagu pole ka kindlat valemit, milline peaks olema lapse jaoks parim keskkond. Montessori vanemaid ühendab vastutuse võtmine isikliku arengu eest ning ettevõtlikkus lapsele oma perekonna isikupärast lähtuvalt mitmekesise maailma ja selle võimaluste tutvustamisel.

Juhatuse liige Janely Niit, kes on osalenud AMI kursusel “Montessori Sports”, rääkis Montessori spordist: mida tähendab Montessori lähenemine, tutvustades lastele erinevaid spordialasid ja liikumist, kuidas rakendada Montessori põhimõtteid, et lastel säiliks liikumisrõõm ja et iga laps saaks leida just sellise liikumisviisi, mis talle sobib. 

Juhatuse liige Asnate Tuulik, kes jagab oma pere tegemisi Instagram kontol @montessorihetked, juhtis vestlusringi teemal “Mida tähendab Montessori kodus oma lastega?”. Kõikides vestlusringis osalejad – nii emad kui isad – rääkisid kaasa, jagasid ja kuulasid kogemusi, said väga palju tuge, julgust ja teadmist, et kõik oleme sarnaste eesmärkide ja väljakutsete, aga ka väärtuste ja rõõmudega. Valdav arvamus oli, et sellelaadseid vestlusringe peaks korraldama tihedamini, sest lapsevanematena tunneme ennast tihti üksinda ja see kogukonna tunne, mis vestlusringides sünnib, annab väga palju tuge.

Andruse mahe- ja turismistalus elavad lambad, veised, jaanalind, kanad, koerad ja kassid – koos imelise Saaremaa loodusega, tünni ja saunaga see oli imeline koht ka laste jaoks, kus veeta mõnusat suvenädalavahetust. Tuul ja mõnikord ka vihm ei seganud – kummikutega lompidest läbi joosta on hoopis parim elu.

Väga suures küünis oli laste jaoks loodud mängu võlumaa – kõikvõimalikud põnevad mänguasjad, mõnusad alad ja lugemisnurk – lapsed ei tahtnudki sealt ära minna ja absoluutselt iga laps leidis sealt midagi endale. Lisaks oli neil võimalus ka proovida viltimist, toita lambaid ja turnida õuemänguväljakul. 

Suurtele lastele (alates 5,5-aastastele) aga oli midagi eriti põnevat – juhatuse liige Anu Linnamägi, kes on teinud Montessori koduõpet oma lapsega, jutustas neile esimese Suure Loo – see on eriti põnev lugu maailma tekkimisest, mis inspireerib lapsi proovima erinevaid katseid ja uurima edasi mitmeid põnevaid teemasid.

Aga nagu igal suvel – parim osa oli koosolemine. Huvitav oli tähele panna, kuidas Eesti Montessori Ühing on aastate jooksul kasvanud ja arenenud. Palju on saavutatud ja veel rohkem tulemas – juurde on tulnud palju uusi ja tegusaid liikmeid. Oleme kindlasti kasvamise teel.

Suvepäevad toimusid juba kolmandat korda – see on iga aasta ühingu liikmete poolt väga oodatud üritus. Kahjuks eelmisel suvel jäid suvepäevad pandeemia tõttu ära. Sel aastal osalesid 23 pere – 42 täiskasvanut ja 44 last. Suvepäevi korraldas sel korral värske ühingu liige Heidi Ait – suur tänu Sulle! Esimesed suvepäevad toimusid Lääne-Virumaal Toolses, teised Viljandimaal ja ootame juba järgmisi.

Kui soovid ka sellest osa saada – tule liikmeks! Oodatud on nii aktiivsed kui ka toetajaliikmed.