Autentne Montessori Tartus – koostöös lapsevanematega lastehoiuni
Tartus, Ropkamõisa Härrastemaja ruumides tegutseb selle aasta aprillist alates Montessori lastehoid vanusele 3–6 eluaastat. Hetkel on hoius kohti 12 lapsele ja kõik need kohad täitusid juba ammu enne lastehoiu ametlikku avamist. Lastehoidu juhatab ja lapsi juhendab Meeli Verlinden, kes on omandanud AMI Montessori 3–6 diplomi Soomes.
Meeli koolitajaks Soomes oli Marja-Leena Tyrväinen, kes viib läbi ka septembrist esimest korda Eestis algavat AMI Montessori 3–6 juhendajakoolitust. Lisaks on Meeli läbinud pedagoogilise täiendkoolituse Tartu Ülikoolis. Väikeste Teadlaste Maja juhendaja assistent on geograafia haridusega ja lapsehoidja tunnistusega Eleri Lepik. Nii Meeli kui Eleri naudivad lastega koos kasvamist ja iga päev uue nurga alt väikeste teadlastega koos maailma avastamist.
Väikeste Teadlaste Maja lastehoid kasvas välja samanimelisest huviringist ning ka paljud lapsed, kes hoius praegu käivad, alustasid Meeli juhendamise all juba 2019. aasta sügisest huviringi raames. Küll on aga asukoht uus. Praeguse lastehoiu ruumid on avarad ja valgusküllased ning asuvad suure ja metsiku pargi kõrval. Seega on väikestel teadlastel küllaga avastamist ja uurimist ka õues. Saab korjata metsikuid lilli, kuulata erinevaid linde ning näha mitmeid erisuguseid puid. Talvel isegi kelgutada. Palju on kände, mille otsa või sisse ronida. Peagi on lastehoiul plaanis avalikku parki rajada ka täitsa oma piirdega õueala ainult lastehoiu lastele. Kuid loomulikult jäävad alles jalutuskäigud ümbritsevas looduses.
Lastehoiu siseruumides on olemas kõik Montessori lastehoiu juurde kuuluv ja midagi ainult sellele hoiule iseloomulikku. Õpperuumi avatud riiulitele on pandud välja erinevad tegevused, mida lapsed saavad õppetsükli ajal juhendaja abil ning hiljem iseseisvalt proovida. Need tegevused pakuvad võimalusi õppida nii matemaatikat kui ka näiteks triikida pesu. Puhkenurgas on raamaturiiul, akvaarium kaladega, joogakaardid ning võimalus kuulata kõrvaklappidest rahustavat muusikat. Kõik detailid on hoolega läbi mõeldud ning ruumist õhkab soojust ja rõõmu. Boonuseks on laudasid kaunistavad laste enda tehtud lilleseaded. Tõeliselt turvaline ja toetav keskkond, kus väikesed teadlased saavad seada kindlaid samme maailma uurimisel ja avastamisel.
Väikeste Teadlaste Maja otsib oma toredasse kollektiivi juurde assistenti. Kui tunned, et Montessori haridus sind väga kõnetab ja tahad alustada assistendina, siis leiad täpsema info siit!
Väga inspireerivalt on lastehoiu loomisest kirjutanud lapsevanem Kerli Moora, loe tema artiklit siit!
“See lastehoid sündis koostöös, mis kandis vilja ja mis jätkub. Loomulikult oli mõnel inimesel suurem roll ja mõnel veel suurem, aga igaühe panus loeb. On üks ütlus, et üksi saab kiiresti, aga koos saab kaugele. Uuendused, suunamuutused või suured plaanid eeldavad koostööd. Need eeldavad valmidust loobuda mõnedest põhimõtetest või oma reeglitest. Sest koostöö eeldab head energiat inimeste vahel. Eeldab oma ego kõrvale jätmist ning suurema eesmärgi teenimist. Koostöös on jõud, sihikindlus, tarkus, aga ka armastus ja rõõm. Koostöö on üks ilus töötamise vorm, mille aluseks on austus elu vastu, sh teiste inimeste vastu. Ja just seda õpivad ka need lapsed seal lastehoius. Väiksed teadlased peavad õppima koostööd, et elus suuri tegusid korda saata ja positiivseid muutusi ellu viia.”