Autentne Montessori rühm Pirital pakub lastele kakskeelset arengukeskkonda

Augusti teises pooles avanes uus Montessori rühm Pirital, Teletorni ja Botaanikaaia vahetus läheduses, mille nimeks sai Tallinna Montessori Maja. See on hubane üherühmaline lastehoid, mis sai loodud vaiksesse ja looduslähedasse elamurajooni. Tegemist on kakskeelse rühmaga, kus lastega räägitakse igapäevaselt eesti ja vene keeles. See on keskkond, kus väärtustatakse nii Eesti kultuuritraditsioone kui ka teiste kultuuride rikkusi ja eripärasid.

Tallinna Montessori Maja sündimise taga on pikaaegne tandem Jana Vassiljeva ja Veera Šišova. Nende tutvus sai alguse juba palju aastaid tagasi, kuid unistus ja idee ühisest Montessori lasteaiast kujunes välja perioodil 2015–2018, kui nad õppisid koos pedagoogikat Tallinna Ülikoolis. Aastal 2018 osalesid nad mõlemad AMI assistendikursusel ning jaanuaris 2019 alustas Jana õpinguid AMI 3–6 vanuserühma juhendajakoolitusel Sankt-Peterburis. Jana õpingute ajal käis ka vilgas eeltöö lastehoiu loomiseks – planeerimine ja vahendite valmistamine. Suvel 2020 oli kauaoodatud AMI diplom käes ja algas järgmine suur etapp: rühmaks sobivate ruumide leidmine ja ettevalmistamine.

Esialgu oli plaan avada rühm Põhja-Tallinnas, kuid saatus veeretas nende teele sobivad ruumid hoopis Pirital: pisike armas maja oma õuealaga privaatses elamurajoonis oligi just see Montessori maja, mida nad olid otsinud ja nüüd leidnud. Optimistlikult plaaniti rühm avada 2021. aasta märtsis, kuid eriolukord tegi protsessi väga aeglaseks ja keeruliseks: vahendite ja mööbli tarneajad venisid ning ehitusmaterjalide soetamine kujunes suureks väljakutseks, kuna poed olid suletud. Viimaks said esimesed lapsed rühma tulla augustis ja ühine teekond koos lastega sai alata. Jana kanda on rühma juhendaja roll ning Veera põhiülesandeks on lastehoiu töö korraldamine ja arendamine. Lisaks neile töötavad rühmas ka tulevane juhendaja Hedi (kes õpib hetkel AMI 3–6 juhendajakoolitusel) ning assistendid Anna, Rea ja Janely.

Rühma koosseis on Montessorile omaselt nii mitmekesine kui võimalik – grupp komplekteeriti võrdselt nii eesti kui vene emakeelega lastest, tagatud on ka vanuseline ja sooline tasakaal. See kõik aitab kaasa sellele, et tekiks sünergia, kus lapsed saavad üksteist täiendada, abistada, avada oma meeled mitmekesisuse rikkusele ning üksteisele eeskujuks ja inspiratsiooniks olla. Kuna mõlemal keelel on rühmas võrdne osakaal, õpivad kõik lapsed, hoolimata oma emakeelest, ennast väljendama mõlemas keeles.

Laste kohanemine hoiu rütmi oli korraldatud sujuvalt ja lapse individuaalsust arvestavalt. Lapsi harjutati rühmaga järk-järgult umbes kahe nädala pikkuse perioodi vältel, tuues neid ükshaaval üksteise sekka pärast iga lapse individuaalsessiooni juhendajaga. Augustis aidati lastel kohaneda läbi lühendatud päevade ning septembrist jätkati juba täispikkade päevadega.

Rühmaruum on avar ja valgusküllane ning ruumi ülesehitus on seatud selliselt, et iga laps saab segamatult keskenduda enda jaoks olulistele tegevustele. Montessori väärtushinnangutele kohaselt on tähtsal kohal ka looduse eest hoolitsemine ja austus selle mitmekesisuse vastu. Lastehoiu õuealal on oma õppeaed, kus lapsed saavad kasvatada köögivilju ja hoolitseda lillede eest – võtta osa looduse loomulikust aastaringist. Mõneminutilise jalutuskäigu kaugusel on ka botaanikaaed ja mets.

Arvestades kasvavat nõudlust Montessori hariduse järgi Pirita ja Viimsi piirkonnas, tekitab värskelt avanenud rühm piirkonna lapsevanemates lootust, et see saab olema esimene paljudest Montessori rühmadest naabruskonnas. Tegu on olulise sündmusega mitte ainult alushariduse tasemel, vaid ka üldhariduse arengule laiemalt, sest avanevad rühmad loovad olulise eelduse võimalikule Montessori kooliklassi tekkele piirkonnas.

Tallinna Montessori Maja uudiste ja tegemistega on võimalus ennast kursis hoida läbi nende koduleheFacebooki lehe ning Instagrami konto.